• Svetový deň vody v triedach B variantu
          • Svetový deň vody v triedach B variantu

          • Počas mesiaca marec si každoročne pripomíname jeden z najdôležitejších dní v roku – SVETOVÝ DEŇ VODY. Naši žiaci, učitelia a pedagogické asistentky z tried B variantu si v tento deň symbolicky obliekli modré tričká. Naše podujatie zahŕňalo širokú škálu aktivít, ktoré sa týkali vody. Dali sme priestor rozprávke či príbehu o vode, aby sme žiakom priblížili význam vody v našom živote. Ďalej sme ich oboznámili so základnými informáciami a zaujímavosťami o vode prostredníctvom prezentácie. Aktivity zahŕňali pracovné listy, demonštráciu filtračných techník a spoločné tvorenie plagátu. Okrem toho sme usporiadali aj kvíz o vode, ktorý predstavoval zábavnú formu overenia vedomostí a pripomenutia si dôležitých faktov. V rámci súťaží sme zorganizovali rôzne aktivity, ako napríklad rýchlostné pitie vody cez slamku, prelievanie vody z pohára do pohára pomocou lyžice, prenesenie vody z pohára do pohára pomocou úst a slalom s naberačkou plnou vody. Po vyhodnotení a odovzdaní medailí sme si všetci pochutnali na modrom koláčiku v tvare kvapky, aby sme oslávili tento dôležitý deň.

            "Majme na pamäti, že voda je život, chráňme ju!" - naše motto ku Svetovému dňu vody.

            Mgr. Erika Karafová, Mgr. Pavol Vyrobík , Ing. Petronela Bučová, Mgr. Božena Bardyová

        • ... EŠTE K TOMU GROŠOV MOC, VESELÚ VÁM VEĽKÚ NOC!
          • ... EŠTE K TOMU GROŠOV MOC, VESELÚ VÁM VEĽKÚ NOC!

          • Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok. Je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. Počas týchto sviatkov sa dodnes dodržiavajú mnohé zvyky a tradície. Naši žiaci si ich pripomenuli v Sobášnom paláci v Bytči. Vďaka etnologičke, pani Kataríne Dadlíkovej, vstúpili do tajomného obdobia Veľkej noci v podobe rôznych zvykov, obradov i povier. Na Zelený štvrtok ľudia varili jedlá zo špenátu, hrachu či žihľavy, čistili lesné studničky, vyháňali dobytok na prvú pašu a hlas kostolných zvonov sa nahrádzal rapkáčmi. Veľký piatok je najprísnejší pôstny deň. Okrem pôstu naši predkovia dodržiavali aj iné tradície, napr.: dievčatá si česali vlasy pod vysokými stromami, aby ich mali dlhé, značkoval sa dobytok a otvárali sa skryté poklady. Ľudia verili aj v uzdravujúcu moc „veľkopiatočnej“ tečúcej vody. Veľmi nás pobavila informácia, že keď chceli mať dievčatá veľa nápadníkov, museli sa obsypať mravcami. Na Bielu sobotu sa zdobili vajíčka a plietli korbáče. Žiakov zaujali rôzne techniky zdobenia kraslíc. Najviac ich však potešili tvorivé dielne. Vyskúšali si prácu s drôtom a vyrobili netradičné veľkonočné vajíčka.

            Ďakujeme za obohacujúcu prednášku a zážitkové učenie!

                                         

            Mgr. Katarína Hrtánková Sečňová, Mgr. Martina Koišová, Mgr. Katarína Valíčková

        • Účasť na podujatí Môj priateľ počítač
          • Účasť na podujatí Môj priateľ počítač

          • Dňa 21.03.2024 reprezentovali našu školu dvaja žiaci siedmeho ročníka, Peter Minárik a Filip Horvát, na podujatí Môj priateľ počítač v Žiline.

            Zamestnanci Spojenej školy, J.M. Hurbana nás pozvali spolu s ďalšími zástupcami špeciálnych škôl Žilinského kraja, aby sme ukázali, čo naši žiaci dokážu, aké majú počítačové zručnosti.

            Úlohou žiakov bolo spracovať prezentáciu na tému Povedzme šikane NIE! Téma bola veľmi aktuálna a našim chlapcom sa podarilo vytvoriť veľmi peknú a výstižnú prezentáciu v programe MO PowerPoint, v ktorej vysvetlili základné pojmy ako šikanovanie, kyberšikanovanie či kybernetické prenasledovanie. Okrem týchto definícií spracovali aj možnosti pomoci v prípade kyberšikanovania, prezentáciu obohatili o veľmi poučné animované video.

            Svoje zručnosti pri práci s počítačom predviedli na stretnutí samostatným spustením prezentácie, ovládaním a doplnením textov hovoreným slovom.

            V druhej časti podujatia vytvorili plagáty v programoch MO Word a Canva s využitím kreslenia obrázkov v Skicári s mottom: "Smejme sa spolu a nie jeden z druhého!"

            Zamestnancom Spojenej školy v Žiline ďakujeme za pozvanie, občerstvenie i drobnosti pre žiakov; za možnosť stretnúť nových kamarátov a porovnať svoje počítačové zručnosti.

            Mgr. Júlia Moravíková

        • Netradičná hodina telesnej a športovej výchovy
          • Netradičná hodina telesnej a športovej výchovy

          • Žiaci 2. a 3. ročníka strávili úžasnú zážitkovú hodinu TSV na novovybudovanom ihrisku na sídlisku Úvažie. Hrací priestor je určený aj pre deti so špecifickými potrebami. Inkluzívne ihrisko je postavené z ekologických materiálov, kde hlavným stavebným prvkom je agátové drevo. Dominantou celého priestoru je loď „Nina“. Inkluzívne hracie prvky tvoria pieskovisko čln, kolotoč a hojdačka hniezdo. Naši žiaci si s chuťou vyskúšali všetky atrakcie, ktoré ihrisko ponúka. Okrem toho si zopakovali vedomosti z dopravnej výchovy. Cestou si všímali dopravné značky a ako zodpovední chodci dodržiavali pravidlá cestnej premávky.

            Spojili sme príjemné s užitočným. Žiaci si nielen zacvičili, ale sa aj dosýta vyšantili a vybláznili. Všetci dobre vedia, že pohyb na čerstvom vzduchu je pre nich nesmierne dôležitý.

            Mgr. Katarína Hrtánková Sečňová

        • Škola je naozaj super!
          • Škola je naozaj super!

          • „Škola je naozaj super." Takto o našej škole hovoria žiaci prípravného ročníka. Ani sme sa nenazdali a prvý polrok majú naši prípravkári úspešné za sebou. Už sú z nich naozajstní školáci, ktorí svojou šikovnosťou, usilovnosťou zvládajú a riešia všetky svoje školské povinnosti. Spoznávajú nové príbehy, ktoré s ľahkosťou prerozprávajú. Už vedia slabikovať, hláskovať, poznávajú nové pojmy z matematiky a vecného učenia. Machule v písankách sa zmenili na písmená a čísla. V matematike vo svete čísel a počtov sú ako doma. Na výtvarnej výchove a pracovnom vyučovaní s ľahkosťou narábajú so štetcom, lepidlom či nožničkami. Na hudobnej a telesnej výchove spievame, rytmizujeme a neposedné nôžky behajú a tancujú. Pri tom všetkom nám pomáhajú postavičky  z veselého, ale poučného  šlabikára, ktorý pre nás vymyslel pán Eľkonin – sú to: Majster Slabika, Majster Dĺžeň, Hlásulienky, ktorí nám pomáhajú, aby sme si osvojili správnu techniku čítania. 

            Každý deň v škole je výnimočný a zážitkový, kde okrem učenia je aj množstvo zábavy. Spolu športujeme, hráme sa, oslavujeme, veľa sa nasmejeme, spoznávame svet prírody, a tak zažívame dobrodružnú cestu za poznaním.

             

            Mgr. Mária Holáčiková

        • Z poľovníckej kapsy
          • Z poľovníckej kapsy

          • Dňa 20. marca 2024 sa stretli všetky triedy B a C variantu a spolu spoznávali krásy našich lesov. Nechýbali edukačno - zábavné aktivity. Najskôr pani pedagogická asistentka prečítala príbeh z knihy Z poľovníckej kapsy. Z detí sa zrazu stali veselé lesné zvieratká pomocou nápaditých rekvizít. Bola tam prefíkaná líška, maco Laco, sivá myška, poľovnícky pes, sivý vĺčik, jelene aj srny. Šikovní chlapci sa prezliekli za horárov, ktorí sa s láskou starajú o zvieratká v našich horách a lesoch. Spolu sme si zopakovali, ako sa máme správať v lese a či je dôležité chrániť prírodu a zvieratká.

            Ing. Petronela Bučová

        • Marec - mesiac knihy
          • Marec - mesiac knihy

          • Počas mesiaca knihy sa v našej škole konajú rôzne edukačné aktivity spojené s čítaním a upevňovaním medzitriednych priateľských vzťahov. Aj žiaci 4., 5. ročníka a III. AUT triedy si spoločne užili deň plný čitateľských hier. Spoločne sme si prečítali bájku O líške a bocianovi. Vo dvojiciach deti vyrobili vlastnú knihu s farebnými obrázkami. Všetci sme si vysvetlili ponaučenie, ktoré z danej bájky vyplýva. Naši žiaci sú múdre hlavičky a už veľmi dobre vedia, aká dôležitá je komunikácia, pochopenie a úcta medzi ľuďmi. Ďalšou aktivitou bola medzitriedna výmena kníh. Tieto knihy sú veľkou čitateľskou výzvou pre obe triedy. Úlohou je prečítať z nich čo najviac počas celého marca – mesiaca knihy. Čas, ktorý deti strávia čítaním si spoločne každý deň zapíšu a na konci mesiaca sčítajú. Už teraz sa tešíme na výsledky, ktoré si navzájom porovnáme. Tretia aktivita bola návšteva miesta v našom meste, kde sa nachádza čarovná polička plná nádherných kníh, ktoré si môžu dospelí i deti bezplatne požičať a do poličky vložia svoju knihu, ktorú už prečítali. My sme tiež prispeli dvoma knihami. Všetkých hrial pri srdiečku super pocit z požičania aj darovania kníh. Deťom sa tieto hravé a zároveň náučné aktivity veľmi páčili. Sľúbili sme si, že o rok si niečo podobné znova zopakujeme.

            „Láska ku knihám patrí medzi najvyberanejšie dary Bohov.“

            Mgr. Martina Koišová, Mgr. Zuzana Ilková

        • Beseda o kyberšikane
          • Beseda o kyberšikane

          • 6. marca 2024 prijala pozvanie do našej školy p. Kvašňovská z odboru prevencie kriminality. Pre žiakov II. stupňa si pripravila besedu o kyberšikane s názvom Bezpečne online. V priebehu stretnutia pripomenula žiakom najdôležitejšie pravidlá pri vyhľadávaní kontaktov a nadväzovaní komunikácie v online priestore. Niekoľkokrát zdôraznila, aby boli obozretní pri poskytovaní osobných údajov a pri prezentovaní citlivých informácii na sociálnych sieťach typu Facebook, Instragram, Twitter, TikTok a i., pretože sa dajú ľahko zneužiť.

            Pani preventivistka na záver vyzvala všetkých žiakov, aby v prípade negatívnej skúsenosti neváhali a oboznámili o tom rodičov, triednych učiteľov, prípadne políciu, ktorí im vždy radi a ochotne pomôžu.

            Mgr. Katarína Hrtánková Sečňová

        • Návšteva Mestskej knižnice v Bytči
          • Návšteva Mestskej knižnice v Bytči

          • Rok sa s rokom stretol a máme tu opäť marec, ktorý je nielen prvým jarným mesiacom, ale aj mesiacom knihy. Žiaci našej školy navštívili Mestskú knižnicu v Bytči, kde nás srdečne privítali pani knihovníčky s bohatým programom zameraným na čítanie a čitateľskú gramotnosť. Deti sa dozvedeli niečo z histórie knižníc, čítali, recitovali, vyfarbovali, hádali hádanky, plnili rozmanité úlohy. Na záver dostali priestor, aby si pozreli zbierku kníh v celom detskom oddelení. Práve z toho mali najväčšiu radosť. Prechádzali sa pomedzi regály plné kníh, pozerali, listovali, tí väčší si aj čítali. Veríme, že sa nám podarilo u žiakov aspoň trošku prebudiť vášeň ku knihám a k čítaniu. Kniha je predsa studnicou múdrosti a vzdelanosti.

            ,, Pite plnými dúškami z dobrých kníh.“ ( John Wooden)

            Mgr. Martina Koišová

        • Február v školskom klube detí a v školskom internáte
          • Február v školskom klube detí a v školskom internáte

          • „Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,

            kto nemá kožúška zima mu bude…“

            Február sa v školskom klube detí a v školskom internáte niesol v znamení Fašiangov, karnevalu a sviatku sv. Valentína. Vo fašiangovom období sme sa s deťmi porozprávali o zvykoch a tradíciách, vyrobili karnevalové škrabošky. Nezabudli sme ani na sviatok sv. Valentína a pripravili valentínky. Pri týchto aktivitách deti rozvíjali svoju fantáziu, kreativitu, zručnosť a tvorivosť. Hrali sme sa zábavné hry, súťažili, cvičili, tancovali, ale aj oslavovali. Okrem toho sme v čase tvorivých dielní smažili fašiangové šišky. Spolu sme pripravili cesto, šikovné rúčky detí povykrajovali šišky, ktoré sme vysmažili do zlatista. Na šiškách sme si všetci pochutnali. O  aktivitách našich šikovných detí sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.  

            Bc. Mária Valušiaková                

        • Myslíš, že to, čo máš na tanieri, je aj zdravé?
          • Myslíš, že to, čo máš na tanieri, je aj zdravé?

          • V mesiaci február sme sa v rámci Zdravej výživy venovali jedlu, ktoré máme na tanieri. Všetci sa tešíme z dobrého jedla, pestrým a bohatým tanierom. Sú však potraviny, ktoré konzumujeme, zdravé a aj prospešné pre naše telo?

            Mladší žiaci si s pani učiteľkami zopakovali druhy ovocia a zeleniny, utvrdili si vedomosti o zdravých a nezdravých potravinách a spolu si pozreli prezentáciu zameranú na výber potravín, ktoré je vhodné konzumovať na raňajky, obed a večeru. Potom už sami pracovali na svojom zdravom tanieri, modelovali, strihali, lepili, odtláčali a vytvorili si zdravé, pestré a chutné dobroty.

            Žiaci II. stupňa po zhliadnutí prezentácie „Vzor jedálneho lístka pre teenagera“, rozprúdili spoločnú debatu o dôležitosti zdravej a vyváženej stravy pre rastúci a vyvíjajúci sa organizmus. Zvlášť sa venovali rizikám konzumácie energetických nápojov a svoje vedomosti zúročili na vytvorení vlastného týždenného jedálneho lístka. Vieme, že v tomto veku je veľkým problémom prinútiť dospievajúce dieťa vôbec k raňajkám, zdravému obedu s polievkou, či s porciou zeleniny. A aj preto by sme im mali byť vzorom, aby si už od útleho detstva vytvorili správne stravovacie návyky, lebo to, čo zanedbajú v mladom veku, sa im neskôr vráti v negatívnych dôsledkoch na zdraví.

            „Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie“.

            Bc. Marta Játiová

        • Keď výtvarná baví
          • Keď výtvarná baví

          • Činnosť výtvarného krúžku v našej škole je zameraná tak, aby výtvarná práca deti zaujala a vytvárala pocity radosti a uspokojenia. Nie je dôležitá estetická stránka a umelecké prevedenie, cieľom je sebavyjadrenie žiakov. Výtvarné tvorenie vnímajú žiaci ako hru, prináša im pozitívny zážitok. Často poznávajú svoje možnosti, z ktorých sú potom sami prekvapení a potešení. V uvoľnenej a priateľskej atmosfére nadobúdajú nové zručnosti, vyskúšajú si zaujímavé výtvarné techniky, rozvíjajú fantáziu a kreativitu. V neposlednom rade si zdokonaľujú grafomotorické zručnosti. To, akí šikovní žiaci navštevujú krúžok a časť z toho čo doposiaľ vytvorili, si môžete pozrieť v prezentácii.

            Mgr. Dominika Papšová

        • O troch grošoch
          • O troch grošoch

          • Dňa 27.2.2024 sa naša škola premenila na čarovné divadlo. S veľkým nadšením a očakávaním sme privítali DIVADLO OSKAR z Bratislavy. Dvaja páni herci, ktorých deti poznali aj z televíznych obrazoviek, nám zahrali večne aktuálnu rozprávku O troch grošoch. Príbeh s vážnou pointou nám rozpovedali zábavnou formou. Deti celý čas dávali pozor, aktívne sa do divadelnej hry zapájali a krásne s hercami spolupracovali. Školskou chodbou sa niesla veselá melódia a smiech nadšených detí. Na svoje si prišli malí škôlkari aj veľkí deviataci. Verím, že všetci si budeme pamätať hlavnú myšlienku príbehu: Dôležité je nielen dostávať, ale aj dávať a rozdeliť sa. Ako v každej rozprávke, tak aj v tejto,  zvíťazil zdravý rozum, česť a dobro. Žiaci odmenili herecké výkony veľkým potleskom a slovami vďaky.

            ,, Divadlo je najkrajšie miesto na svete, ale to krásne miesto nie je na javisku. Je to v duši diváka.“ (Ellen Terry)

            Mgr. Martina Koišová

        • Čo nám priniesol zimný január v školskom klube detí a v školskom internáte
          • Čo nám priniesol zimný január v školskom klube detí a v školskom internáte

          • Január nám priniesol množstvo krásnych a tvorivých aktivít, pri ktorých mohli deti prejaviť svoju zručnosť, tvorivosť, fantáziu a v neposlednom rade mali deti z aktivít veľkú radosť. Pre deti sme mali pripravené tvorivé dielne, kde si vyskúšali základy keramiky a svoju manuálnu zručnosť pri práci s hlinou. Nezabudli sme ani na vtáčiky v zime, ktorým chodíme sypať semiačka do búdok. Samozrejme sa venujeme aj rôznym výtvarným prácam, aktivitám v triede a hrám s kamarátmi. Môžete si pozrieť priložené fotky našich aktivít.

            Mgr. Miroslava Klapčíková

        • Karneval
          • Karneval

          • Chystáme sa na karneval,

            bude zábava.

            Do tanca už veselá nám

            hudba vyhráva.

            Ja dnes budem princezničkou,

            a ty zasa kráľ.

            Celý svet je zrazu krajší,

            keď je karneval!

             

            Dňa 9.2.2024 sa SŠI premenila, ako šibnutím čarovného prútika, na rozprávkovú krajinu. Zo žiakov aj učiteľov sa stali šašovia, včielky, žabky, čarodejníci prekrásne princezné, chrabrí rytieri aj odvážni ninja bojovníci. V priestoroch hlavnej budovy sa veselo tancovalo, spievalo, súťažilo. Všetkým hrala do kroku veselá muzička. Malým i veľkým žiarili šťastím a spokojnosťou očká a odmenou bol milý úsmev a sladká lekvárová šiška. Náš super karneval sme zvečnili na fotkách pri pestrofarebnej fotostene. Nech sa páči, pozrite sa sami. Už teraz sa tešíme na budúcoročné fašiangy.

            Mgr. Erika Karafová

        • Boccia nás baví!
          • Boccia nás baví!

          • Boccia je zaujímavý, netradičný šport, ktorý je určený pre zdravých, ale aj zdravotne znevýhodnených športovcov. Od roku 1984 patrí aj medzi paraolympijské disciplíny. Veľkej obľube sa teší  aj u našich detí. Žiaci 4.,5. ročníka a triedy B1 si pravidelne merajú sily pri tejto hre. Deti si určia kapitánov, rozdelia sa do dvoch družstiev a hádžu červené alebo modré loptičky, pričom sa snažia trafiť loptičku bielu. Dôležitá je sústredenosť a presná trefa. Okrem rozvoja jemnej aj hrubej motoriky sa deti učia aj pravidlá hry a nové pojmy, ako remíza alebo diskvalifikácia. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Pre všetkých je odmenou radosť a šťastie z hry a upevňovanie priateľských vzťahov.

            ,, Je dôležité inšpirovať ľudí, nech môžu byť úžasní v čomkoľvek, čo robia.“

            Mgr. Erika Karafová, Mgr. Martina Koišová

        • Učíme sa hrou
          • Učíme sa hrou

          • Na hodinách slovenského jazyka v III. AUT triede sa dennodenne učíme hrou. Najviac deti baví súťažný kvíz, v ktorom si netradičnou formou precvičujú pravopis vybraných slov. Deti sú sústredené, rozvíjajú a precvičujú si pamäť, pozornosť a utužujú si kamarátske vzťahy. Všetci sú nielen priatelia, ale aj protivníci. Nikto nikomu nezávidí a výhru, v podobe jednotky, dopraje. Žiaci aj radi strihajú, lepia, vyfarbujú a ani si neuvedomujú, že sa učia a nasávajú nové vedomosti. O ich usilovnosti sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.

            ,, Učenie nikdy nevyčerpáva myseľ.“

            Mgr. Martina Koišová

        • Darujte 2 % na podporu skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu školy
          • Darujte 2 % na podporu skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu školy

          • Vážení rodičia a priatelia školy,

            využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2% z daní a pomôžte tak podporiť a rozvinúť telesnú kultúru a skvalitniť výchovno-vzdelávací proces našej školy.

            2% zo svojich daní z príjmov môžete venovať nadácii Spoločne pre región, ktorá už viac rokov spolupracuje s našou školou. Všetky vyzbierané finančné prostriedky, v plnej výške 100%, nadácia zasiela našej škole. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2% pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní aktivít v prospech našich detí.

            Bližšie informácie k 2% a potrebné tlačivá na stiahnutie nájdete v prílohách.

            Postup pri vypĺňaní tlačív:

            1/ POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2% alebo 3% zaplatenej dane fyzickej osoby podľa zákona č. 595/2003 Z. z. VÁM NA VYŽIADANIE VYDÁ VÁŠ ZAMESTNÁVATEĽ.

            2/ VYHLÁSENIE (ktoré tvorí prílohu) stačí vytlačiť a podpísať v kolónke podpis daňovníka. Ostatné údaje podľa Potvrdenia o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti vypíše zamestnanec našej školy, ktorý spracúva podklady k 2% a následne doručí všetky tlačivá za školu na príslušné daňové úrady.

            Obidve tlačivá prosím odovzdajte triednym učiteľom.

            Ďakujeme!

        • Starostlivosť o vtáčiky v zime
          • Starostlivosť o vtáčiky v zime

          • V mrazivom zimnom období sa vtáčikom v prírode hľadá potrava veľmi ťažko. Preto žiaci C variantu, spolu s pani učiteľkami, vyrobili kŕmidlá pre vtáčiky. Spoločne sa naučili, akú potravu môžu vtáčikom do kŕmidla pripraviť, teplo sa naobliekali a pripravené pochúťky pre vtáčiky rozvešali na stromy na školskom dvore.

            Mgr. Beáta Banasová

        • Medovníkovanie v triedach B a C variantu
          • Medovníkovanie v triedach B a C variantu

          • Predvianočný čas prináša so sebou neodolateľnú vôňu medovníkov. Nelenili sme ani my, v triedach B a C variantu a sladké medovníky sme nie len upiekli, ale aj prekrásne vyzdobili. Deti pilne pracovali, rozvíjali si jemnú motoriku a upevňovali kamarátske vzťahy. V triedach zneli ľubozvučné koledy a všade bol priam bytostne prítomný duch Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Deti sa utvrdili v tom, že je dôležité dávať, a nie len dostávať. Skromnosť, láska a pohoda, to je pravá podstata Vianoc.

            ,,Pamätaj si, že ak nenájdeš Vianoce vo svojom srdci, určite ich nenájdeš pod stromčekom.”

            Mgr. Erika Karafová