Hlavná stránka
Slovo ako dar – Hviezdoslavov Kubín 2025
8. apríla 2025 sa v našej škole rozozvučalo slovo – tiché, vážne, dojímavé, aj veselé. V školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín vystúpili naši žiaci ako skutoční nositelia krásnej literárnej reči.
Pod láskavým vedením svojich vyučujúcich sa starostlivo pripravovali, aby predniesli verše i prózu s citom, porozumením a vnútornou silou. Každý z nich vystúpil na pomyselné javisko srdca, prekonal vlastnú neistotu a dal slovám dušu. Ich hlasy boli rôznorodé ako samotná literatúra – niektoré tiché a jemné, iné silné a výrazné.
Ďakujeme všetkým recitujúcim za ich odvahu a krásu, ktorú darovali sebe aj nám ostatným.
Víťazi školského kola postupujú do krajského kola, ktoré sa uskutoční 29.apríla 2025 v Kultúrnom dome v Bytči.
Všetci ste srdečne pozvaní.
Mgr. Katarína Hrtánková Sečňová, Mgr. Martina Koišová
13
Svetový deň zdravia
Každoročne na deň 07.04. pripadá Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tento rok sme sa v našej škole venovali téme: „Spoločne za lepšiu budúcnosť“, ku ktorej sme realizovali prednášku spojenú s prezentáciou, určenú žiakom II. stupňa. Vieme, že naša Zem trpí – vojnami, prírodnými katastrofami, klimatickými zmenami, globálnym otepľovaním, odlesňovaním... My, ľudia, sme sa svojim nerozumným konaním pričinili o jej devastáciu. Máme ešte šancu ju zachrániť, ale musíme začať už teraz - a to všetci! Vysvetlili sme si, prečo a ako treba šetriť prírodné zdroje (napr. vodu), ako šetriť elektrickú energiu, neplytvať jedlom, nezakladať nelegálne skládky a aké dôležité je produkovať čo najmenej odpadu a ten separovať. Konštatovali sme, že produkujeme veľký objem plastov, ktoré končia v mori, v spaľovniach a na skládkach, kde sa mikroplasty dostávajú do organizmov. Klimatická kríza je aj zdravotná kríza, ktorá dolieha na celé ľudstvo. Žiakom sme vysvetlili, čo je to globálne otepľovanie a aký má dopad na život na Zemi. Dôraz sme kládli na potrebu zvýšenia obnoviteľných zdrojov energie, ktoré žiakom nie sú neznáme, lebo niektorí ich využívajú vo svojich domácnostiach. Na otázku: "Čo môžem urobiť ja pri záchrane našej Zeme?, družne debatovali, dávali rady, vymýšľali nápady, ako by chceli a mohli pomôcť pri jej obnove. Veríme, že aj touto prednáškou sme u našich žiakov zasiali semienko zodpovednosti za život na Zemi, za lepšiu budúcnosť pre nich a ich potomkov.
„Existuje len jeden spôsob ako sa udržať nažive a to udržať svet pri živote“. (Mehmet Murat Ildan)
Bc. Marta Játiová
8
Starostlivosť o svoje telo
Zdravie detí je pre každú spoločnosť jednou z najdôležitejších priorít. Preto už od útleho veku dbáme na ich správnu výživu, bezpečnosť a vývoj. Určite sa zhodneme na tom, že zdravie úzko súvisí s hygienou. Základné hygienické pravidlá by si mal každý osvojiť už v čo najmladšom veku. Vieme, že malé deti sa nedokážu samostatne zodpovedne postarať o svoju osobnú hygienu. Rodič je ten, ktorý svojim príkladom vedie dieťa k návykom, ktoré mu budú samozrejmosťou v starostlivosti o svoje telo.
Pre žiakov C variantu, žiakov s AUT., žiakov 1.- 4. ročníka A a B variantu bola v marci pripravená beseda so zdravotníčkou na tému „Starostlivosť o svoje telo“. Na besede sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí a od p. zdravotníčky dostali veľa dobrých rád. Vysvetlila im, prečo si musia umývať ruky mydlom, ako si správne vysmrkať nos, prečo si prekrývať ústa pri kašli a kýchaní, prečo je dôležité pri sprchovaní umyť si aj intímne partie a obliecť si čisté prádlo, prečo sa musia starať o svoje zúbky...
Osobitne sa venovali čistote vlasov a aj si pozreli vlasovú voš, ktorá sa rýchlo udomácni v špinavých vlasoch. Žiaci mali veľa otázok, boli zdravo detsky zvedaví. Mali možnosť aj prakticky si vyskúšať umývanie zubov na modeli zubného chrupu a nacvičiť si aj správne umývanie rúk.
Veríme, že táto beseda bola pre žiakov zaujímavá a poučná. Dúfame, že budú mať dostatok vedomostí aj možností ako hygienu dodržiavať a tým predchádzať mnohým ochoreniam.
Mgr. Daniela Labudová
15
Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád vo florbale 2025
Dňa 3. apríla 2025 sa v telocvični Spojenej školy v meste Modra uskutočnilo významné športové podujatie – Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád vo florbale. Toto podujatie privítalo žiakov zo špeciálnych škôl z celého Slovenska, ktorí sa stretli v duchu fair-play, radosti z pohybu a nezlomnej tímovej spolupatričnosti.
Našu Spojenú školu internátnu v Bytči reprezentoval tím v zložení: Ivan Stolár, Branislav Štruml, Filip Horvát, Marek Cudrák, Mário Cudrák a Erik Kotlár. Chalani predviedli skvelý výkon, nasadenie a odhodlanie, ktoré ich doviedli až na výborné 3. miesto v celkovom hodnotení. Ich úspech je o to cennejší, že konkurencia bola silná – v turnaji sa okrem našej školy zúčastnili aj tímy zo SŠ Považská Bystrica, SŠ Dobšiná, RC Mlynky – Biele vody, SŠ Dúbravská Bratislava a domáca SŠ Modra.
Turnaj prebiehal v priateľskej atmosfére, no nechýbali emócie, napätie a športové výkony, ktoré si zaslúžia obdiv. Každý zápas bol dôkazom toho, že šport dokáže spájať, motivovať a posilňovať sebavedomie mladých ľudí so špeciálnymi potrebami.
Chceme vyjadriť veľké poďakovanie našim športovcom za ich obetavosť a reprezentáciu školy, ako aj organizátorom Špeciálnych olympiád Slovensko za výbornú prípravu turnaja. Poďakovanie patrí aj všetkým žiakom a zamestnancom našej školy, ktorí nám držali palce, povzbudzovali nás a mysleli na nás počas celého turnaja.
Na záver si pripomeňme silu tímového ducha slovami legendárneho trénera Phila Jacksona: „Sila tímu spočíva v každom jednotlivcovi. Sila jednotlivca spočíva v tíme.“
Mgr. Pavol Vyrobík, Mgr. Patrícia Hrobáriková, DiS.
17
16. ročník ,,ČÍTAJME SI... 2025“
Naša škola sa zapojila do celoslovenského čitateľského maratónu, ktorý sa konal v termíne od 24. do 28. marca 2025. Čítali sme vo všetkých triedach, v ŠKD, na chodbách i v školskej knižnici. Čítali malí, veľkí, pani učiteľky aj pani vychovávateľky. Opäť sme v praxi rozvíjali a precvičovali čitateľskú gramotnosť a čítanie s porozumením. Veríme, že v rámci tejto čitateľskej akcie sme motivovali deti k tomu, aby čítali a podporili sme ich osobný rast, zmysluplné trávenie voľného času a radosť zo samotného čítania.
,, Čítanie – najlepšie učenie.“ (A. S. Puškin)
Mgr. Jana Kačincová, Mgr. Martina Koišová
Gramofónové zážitkové učenie
V jedno pekné štvrtkové popoludnie sa trieda II.ŠZŠ/A premenila na čarovné rozprávkové miesto. Štvrtáci, piataci a žiaci B variantu sa započúvali do klasickej slovenskej rozprávky: Sestričky kozičky. Nebolo to len také obyčajné počúvanie. Pustili sme si starú platňu na úžasnom prístroji, ktorý sa volá gramofón. Deti ani nedýchali a so zatajeným dychom sa ponorili do ľubozvučnej rozprávky. Triedou sa nieslo jemnučké praskanie platne doplnené nádhernými recitáciami a hlasmi známych slovenských hercov. Po vypočutí sme si spoločne prerozprávali obsah a vytvorili farebný plagát. Žiaci vzorne spolupracovali individuálne i v skupinách. Rozvíjali sme prvky kooperatívneho učenia, komunikačné zručnosti a hľadali sme kompromis a cestu, ako sa dohodnúť a ísť za spoločným cieľom.
Ponaučenie z rozprávky: „Nedôverujte cudzím ľuďom a buďte opatrní, aby vás niekto neoklamal.“
Mgr. Pavol Vyrobík
10
Účasť na podujatí Môj priateľ počítač
Naši šikovní ôsmaci - Filip Horvát a Peter Minárik - sa dňa 27.3.2025 zúčastnili podujatia Môj priateľ počítač. Stretnutie žiakov špeciálnych základných škôl zorganizovali zamestnanci Spojenej školy na Hurbanovej ulici v Žiline, aby na ňom mohli žiaci predviesť svoje zručnosti pri práci s digitálnymi technológiami.
Žiaci si spracovali prezentácie na tému V zdravom tele zdravý duch. Filip s Peťom si pripravili prezentáciu v aplikácii Canva, v ktorej pokázali na faktory, ktoré ovplyvňujú naše fyzické a mentálne zdravie a porovnali životný štýl ľudí v minulosti a súčasnosti.
Po prezentovaní svojej práce sa venovali tvorbe plagátov v programe Canva, kde spracovali svoju obľúbenú tému - futbal a svetoví futbalisti.
Ďakujeme zamestnancom Spojenej školy v Žiline za pozvanie, za priestor na výmenu skúseností a inšpiráciu žiakov i pedagógov.
Mgr. Júlia Moravíková
1
Výsadba jahodových sadeničiek
V stredu, 26.03.2025, si žiaci vysadili do pripravených tvárnic v školskej záhrade jahodové sadeničky, ktoré sú financované z prostriedkov EÚ. Pri práci využili náradie a substrát, ktoré nám spolu s jahodovými sadeničkami dodala firma Plantex s.r.o., náš dodávateľ školského ovocia. Žiaci sadeničky vysadili s láskou a veríme, že starostlivosť o ne nám prinesie bohatú a sladkú úrodu.
Bc. Marta Játiová
8
Nákup jarných kvetov
Príchod jari a prvé slnečné lúče po dlhom a studenom období v nás vyvoláva pozitívne pocity a nabíja nás energiou. Jarné počasie nás pochopiteľne láka viac von a pobyt vonku je pre nás relaxom.
Tak ako to v triede VIII.ŠZŠ/C2 býva zvykom, že teóriu spájame s praxou, práve prebiehajúce jarné počasie bolo ideálne pre toto spojenie.
Úlohou žiakov bola návšteva kvetinárstva, kde žiaci mali zvládnuť nákup jarných kvetov.
Základom slušného správania je pozdrav, s ktorým vstupujeme do kvetinárstva a oslovujeme pani predavačku s našimi jasnými požiadavkami. Výsledkom toho je úspešný nákup, s ktorým spokojne odchádzame späť do školy. Na hodine pracovného vyučovania si žiaci s pomocou pedagogických zamestnancov zasadili kvety do spoločnej nádoby, zašpinili sa od hliny a zistili, že spolupráca a podpora vytvára dobrý tím.
Mgr. Monika Krajčiová
Ponožková výzva
V piatok, 21.3.2025, sa naša škola zmenila na jedno veľké farebné ponožkové kráľovstvo. Tento dátum je totiž výnimočný – je to Svetový deň Downovho syndrómu. Na znak oslavy ľudskej jedinečnosti sa nosia dve rozdielne ponožky. Každý rok sa do tejto výzvy s radosťou zapájame, aby sme vyjadrili podporu našim kamarátom a ich rodinám.
Deti s Downovým syndrómom nás učia radovať sa z maličkostí, milovať bez podmienok a vidieť krásu tam, kde ju iní prehliadajú.
"Rozdiely nie sú prekážkou, ale príležitosťou rásť – pretože SPOLU SME LEPŠÍ."
Mgr. Anežka Byrtusová
Marec - mesiac knihy
Marec je známy, ako mesiac knihy, čo je tradícia, ktorá na Slovensku vznikla v roku 1955. Hlavným cieľom tohto podujatia je podpora čítania knižnej kultúry a zvýšenie povedomia o význame kníh v živote jednotlivca i spoločnosti. Marec bol za mesiac knihy vyhlásený na počesť slovenského buditeľa Mateja Hrebendu, ktorý sa zaslúžil o šírenie kníh a osvety medzi ľuďmi.
Počas marca sa v SŠI organizuje množstvo podujatí venovaných knihám a čítaniu. Žiaci našej školy navštívili Mestskú knižnicu v Bytči. Mladšie deti sa stali súčasťou príbehu Krpci z tretieho vchodu od Petra Gärtnera. Je to rozprávanie o nerozlučnom priateľstve chlapcov a dievčat z bytčianskeho sídliska. Starší školáci sa zúčastnili pútavého stretnutia so spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou. Spisovateľka sa s našimi čitateľmi podelila o aspekty svojej spisovateľskej kariéry, jej inšpirácie a predstavila im svoju knihu Klára a iglu. Najstarší žiaci sa premenili na permoníkov spolu s Lenkou Čingovskou, autorkou knihy Dodo v krajine permoníkov. Je to zaujímavý príbeh o malom zvedavom chlapcovi Dodovi, ktorý sa jedného dňa zatúla v lese a natrafí na zvláštneho tvora – permoníka. Poslednou akciou v mestskej knižnici bolo predstavenie žiakov literárno – dramatického odboru zo ZUŠ. Šikovné deti nám zahrali veselé divadielko Kniha rozprávok. Žiaci si zopakovali a utvrdili vedomosti o rozprávke a uistili sa, že dobro vždy zvíťazí nad zlom.
Okrem spomínaných akcií sa čítaniu s porozumením venovala zvýšená pozornosť na všetkých vyučovacích hodinách, ktoré súviseli s čitateľskou gramotnosťou a jej rozvojom. Všetky tieto iniciatívy pripomínajú význam čítania nielen ako zdroj poznania, ale aj ako spôsob relaxácie, obohatenia slovnej zásoby a posilnenia kritického myslenia. V dnešnej digitálnej dobe má MESIAC KNIHY ešte väčší význam, pretože motivuje ľudí vrátiť sa ku klasickej tlačenej literatúre a nájsť v nej potešenie.
„Kniha je záhrada, ktorú si nosíš vo vrecku.“
Mgr. Martina Koišová
3
Beseda so zamestnankyňou banky
Tretí marcový týždeň sa niesol na našej škole v duchu finančného vzdelávania. So žiakmi našej školy sa na tému financií nerozprávali len učitelia, ale v priestoroch školy sme privítali aj zamestnankyňu banky, p. Beátu Čičkovú.
Žiaci školy boli rozdelení na tri skupiny podľa vekovej úrovne a úrovne finančnej gramotnosti. Aktivity spojené s besedou boli pre žiakov spestrením finančného vzdelávania v našej škole. Žiaci si zopakovali hodnotu mincí a bankoviek, skladali obrázky peňazí, „nakupovali“ tovar v obchode a zahrali si finančné BINGO, v rámci ktorého si vysvetlili rôzne finančné pojmy. Víťazi BINGA si domov odniesli pokladničku v tvare prasiatka. P. Čičková odmenila žiakov za aktivitu a snahu rôznymi darčekovými predmetmi.
P. Beátke veľmi pekne ďakujeme za návštevu našej školy, spestrenie vyučovania, za jej odpovede na zvedavé otázky žiakov ako aj za odmenu vo forme kľúčeniek, bublifukov, pier či pasteliek.
Mgr. Júlia Moravíková
21
Školský program Školské ovocie
V utorok 25.03.2025 nám v rámci sprievodných vzdelávacích opatrení Školského programu Školské ovocie náš dodávateľ školského ovocia Firma Plantex, s.r.o. dodá okrem ovocia aj jahodové sadeničky, základný substrát, náradie a pomôcky k ich výsadbe do našej školskej záhrady. Jahodové sadeničky sú škole dodané bezplatne. Sprievodné opatrenia programu Školské ovocie, vrátane Školských záhrad, sú financované zo zdrojov EÚ. Už sa tešíme, keď si budeme spoločne sadeničky vysádzať do školskej záhrady.
Bc. Marta Játiová
Rozprávkové čítanie v triedach C variantu
Marec patrí knihám a čítaniu už od roku 1955, keď bol vyhlásený za mesiac knihy na počesť Mateja Hrebendu. Pripomína dôležitosť čítania – nielen ako spôsobu získavania vedomostí, ale aj ako zdroja inšpirácie a oddychu. Čítanie rozprávok zlepšuje deťom pamäť a vývoj reči.
V triedach C variantu sme sa s chuťou vrhli do aktivity venovanej práve čítaniu a deťom sme hravou a zábavnou formou prispôsobenou ich schopnostiam pripravili rozprávkové čítanie rozprávky O červenej čiapočke.
Rozprávkové čítanie tvorili tri hlavné aktivity, ktoré pozostávali zo samotného čítania a dramatizácie príbehu o červenej čiapočke, kde sa deti aktívne zapojili do príbehu a vyskúšali si rolu rozprávkových postáv, následne si deti zahrali rozprávkové pexeso na tému červenej čiapočky a poslednou aktivitou bolo rozprávkové tvorenie, kde deti vyfarbovali obrázky a vytvárali záložky do kníh.
Odmenou boli nie len chutné koláčiky ako od babičky z rozprávky, ale aj spoločne strávený čas, úsmevy detí a radosť z tvorenia a vytvárania zážitkov, pretože to má zmysel.
Mgr. Monika Krajčiová, Viera Sečňová.
2
Tvorivé dielne žiakov praktických škôl
Spojená škola v Púchove usporiadala dňa 12.03.2025 TVORIVÉ DIELNE pre žiakov praktických škôl. Cieľom tvorivých dielní bolo vzájomné stretnutie žiakov praktických škôl pri spoločných aktivitách.
Žiaci tvorili v 4 oblastiach:
1. Zdobenie veľkonočného vajíčka
2. Výroba veľkonočného zajačika
3. Skrášľujeme si prostredie – jarná dekorácia
4. Príprava pomazánky pre hostí
Žiaci sa s chuťou pustili do jednotlivých úloh a s výsledkom svojej práce boli veľmi spokojní.
Odmenou za ich usilovnosť bola ochutnávka pomazánok (rybacia, bryndzová, avokádová), posedenie pri hudbe a spoznanie nových kamarátov. V závere si žiaci prevzali svoje výrobky a odniesli do svojich škôl.
Mgr. Valéria Kuceljová
6
Február v školskom klube detí a v školskom internáte
„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,
kto nemá kožúška zima mu bude…“
Február sa v školskom klube detí a v školskom internáte niesol v znamení Fašiangov, karnevalu a sviatku sv. Valentína. Vo fašiangovom období sme sa s deťmi porozprávali o zvykoch a tradíciách, vyrobili karnevalové škrabošky. Nezabudli sme ani na sviatok sv. Valentína a pripravili valentínky. Pri týchto aktivitách deti rozvíjali svoju fantáziu, kreativitu, zručnosť a tvorivosť. Hrali sme sa zábavné hry, súťažili, cvičili, tancovali, ale aj oslavovali. Okrem toho sme v čase tvorivých dielní smažili fašiangové šišky. Spolu sme pripravili cesto, šikovné rúčky detí povykrajovali šišky, ktoré sme vysmažili do zlatista. Na šiškách sme si všetci pochutnali. O aktivitách našich šikovných detí sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.
Bc. Mária Valušiaková
45
Karneval 2025: Fašiangová zábava plná smiechu a radosti
Dňa 28. februára 2025 sa v priestoroch našej školy uskutočnil nezabudnuteľný školský karneval, ktorý všetkým účastníkom priniesol množstvo zábavy, smiechu a radosti. Prípravy na fašiangy boli v plnom prúde už niekoľko dní pred týmto dňom. Deti sa v maskách rozprávkových postavičiek, zvieratiek, hrdinov a rôznych fantastických bytostí tešili na to, čo všetko ich počas tohto dňa čaká.
Celý karneval sa niesol v znamení tanca, ktorý si deti užívali naplno a nechýbala ani súťaž o najkreatívnejšiu, najvtipnejšiu a najstrašidelnejšiu masku. Škôlkari si tiež prišli na svoje – karneval bol pre nich skutočným zážitkom, na ktorý len tak nezabudnú. Masky, ktoré si priniesli, boli pestré a kreatívne, čo ešte viac prispelo k radostnej atmosfére celého dňa.
Nezabudlo sa ani na občerstvenie – k fašiangovej zábave neodmysliteľne patrili chutné šišky, ktoré si všetci vychutnali počas obeda. Chrumkavé a sladké, s posypom práškového cukru, boli skutočným pôžitkom pre všetkých prítomných.
Tento karneval by sa nemohol uskutočniť bez podpory a ochoty všetkých učiteľov, rodičov a detí. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na príprave podieľali a vytvorili nezabudnuteľný deň plný zábavy, ktorý nám priniesol toľko krásnych spomienok!
Kolektív usporiadateľov
35
Čitateľský oriešok
Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do obľúbenej čitateľskej súťaže s názvom Čitateľský oriešok, ktorá rozvíja fantáziu, čitateľskú gramotnosť a tvorivé myslenie. Žiaci prvého stupňa sa stali súčasťou sveta príbehov a kreatívneho riešenia úloh. Spolu si prečítali dva pútavé texty a s chuťou sa pustili do riešenia zaujímavých otázok. V praxi si preverili svoje logické myslenie, orientáciu v deji a schopnosť hľadať súvislosti. Okrem toho predviedli aj svoje výtvarné nadanie a fantáziu pri tvorbe výkresu, ktorý kreslili na základe prečítaných epizód. Žiaci pracovali individuálne aj v skupinách a zároveň zdokonaľovali svoje kritické a tvorivé myslenie.
,, Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“
Mgr. Jana Kačincová, Mgr. Martina Koišová
Paťko Ligas úspešne pokračuje v plnení svojho veľkého sna
Slovenské združenie CP futbalu pomáha nádejným športovcom s mozgovou obrnou a poruchami mozgu plniť si svoje športové sny. Aj Patrik Ligas z triedy B1 sa stal členom veľkej futbalovej rodiny. Chlapcov trénuje odborník s najvyšším trénerským vzdelaním. Tréningy napredujú a nadšenie detí i dospelých je úžasné. Všetkým futbal dodáva more energie, chuti a snahu prekonávať samých seba. Hrajú nielen na Slovensku, ale aktívne komunikujú aj so športovcami z Holandska či Fínska. Slovenskí CP futbalisti majú dokonca pozvánky už aj na majstrovstvá, a keď sa im podarí zložiť tím, možno vycestujú aj do Južnej Ameriky. Plánujú rozšíriť okruh hráčov aj o ľudí na invalidnom vozíku alebo o osoby po amputovaní končatín.
Naši nádejní športovci majú svojich podporovateľov. Napríklad mesto Bytča im poskytuje štadión na bezplatné tréningy. Popri vášni k futbalu sa zo zanietených hráčov podarilo vytvoriť skupinu, ktorá si je vzájomnou oporou aj mimo ihriska. Sú členmi súdržnej komunity. Chuť trénovať, súťažiť a zlepšovať sa ich poháňa vpred aj napriek hendikepu.
Mgr. Erika Karafová
Beseda so zdravotníčkou
Rodičovstvo ako jedna z najdôležitejších sociálnych funkcií človeka nadobúda v našej spoločnosti stále väčší význam. Rodič je činiteľ, ktorý v najväčšej miere rozhoduje o osobnosti dieťaťa - budúceho človeka. Rodina teda zostáva významným a nenahraditeľným životným prostredím a výchovným činiteľom v našej spoločnosti.
Žiaci 8.-10. ročníka A, B variantu a PŠ triedy sa zúčastnili besedy s názvom Výchova k manželstvu a rodičovstvu. Na besede rozoberali pojmy ako rodina, manželstvo, príprava na rodičovstvo, priateľstvo a vývoj vzťahov medzi dvomi ľuďmi. Bola im vysvetlená anatómia pohlavnej sústavy, ako zabrániť otehotneniu, predchádzanie sexuálne prenosným ochoreniam. Zaujímavosťou boli aj negatívne účinky fajčenia, alkoholu a drog. Počas celej besedy sa žiaci aktívne zapájali.
Veríme, že beseda bola pre nich poučná a odniesli si veľa nových poznatkov, ako byť dobrými partnermi v manželstve, vzornými rodičmi pre svoje budúce potomstvo ale aj priateľmi pre svojich kamarátov.
Mgr. Daniela Labudová
Zvonenia
Nedeľa 15. 6. 2025Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje
Naša škola sa zúčastňuje na „Školskom programe“ s finančnou podporu Európskej únie.
Milí žiaci, učitelia a rodičia,
naša škola sa zapája do zberu použitých batérií. Prosíme vás, aby ste priniesli použité batérie a odovzdali ich do špeciálnych zberných nádob, ktoré nájdete v priestoroch školy pri hlavnom vstupe.
Pomôžme spoločne chrániť životné prostredie a recyklovať správne!
Ďakujeme za vašu pomoc.Kontakty
- Spojená škola internátna, Mičurova 364/1, 014 01 Bytča
- +421 41 553 32 15, 0911 553 321 - riaditeľka
+421 41 552 11 64, 0908 223 243 - zástupkyňa
+421 41 553 33 17 - internát
+421 911 553 326 - hospodársko-ekonomický útvar
+421 911 553 327 - mzdy, administratíva
+421 911 180 164 - vedúca školskej jedálne
- +421 41 553 32 15, 0911 553 321 - riaditeľka
- Mičurova 364/1, 014 01 Bytča
014 01 Bytča
Slovakia
- Mičurova 364/1, 014 01 Bytča
- 50593030
- 0911553321
Prihlásenie