• Február v školskom klube detí a v školskom internáte
     • Február v školskom klube detí a v školskom internáte

     • „Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,

      kto nemá kožúška zima mu bude…“

      Február sa v školskom klube detí a v školskom internáte niesol v znamení Fašiangov, karnevalu a sviatku sv. Valentína. Vo fašiangovom období sme sa s deťmi porozprávali o zvykoch a tradíciách, vyrobili karnevalové škrabošky. Nezabudli sme ani na sviatok sv. Valentína a pripravili valentínky. Pri týchto aktivitách deti rozvíjali svoju fantáziu, kreativitu, zručnosť a tvorivosť. Hrali sme sa zábavné hry, súťažili, cvičili, tancovali, ale aj oslavovali. Okrem toho sme v čase tvorivých dielní smažili fašiangové šišky. Spolu sme pripravili cesto, šikovné rúčky detí povykrajovali šišky, ktoré sme vysmažili do zlatista. Na šiškách sme si všetci pochutnali. O  aktivitách našich šikovných detí sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.  

      Bc. Mária Valušiaková                

    • Myslíš, že to, čo máš na tanieri, je aj zdravé?
     • Myslíš, že to, čo máš na tanieri, je aj zdravé?

     • V mesiaci február sme sa v rámci Zdravej výživy venovali jedlu, ktoré máme na tanieri. Všetci sa tešíme z dobrého jedla, pestrým a bohatým tanierom. Sú však potraviny, ktoré konzumujeme, zdravé a aj prospešné pre naše telo?

      Mladší žiaci si s pani učiteľkami zopakovali druhy ovocia a zeleniny, utvrdili si vedomosti o zdravých a nezdravých potravinách a spolu si pozreli prezentáciu zameranú na výber potravín, ktoré je vhodné konzumovať na raňajky, obed a večeru. Potom už sami pracovali na svojom zdravom tanieri, modelovali, strihali, lepili, odtláčali a vytvorili si zdravé, pestré a chutné dobroty.

      Žiaci II. stupňa po zhliadnutí prezentácie „Vzor jedálneho lístka pre teenagera“, rozprúdili spoločnú debatu o dôležitosti zdravej a vyváženej stravy pre rastúci a vyvíjajúci sa organizmus. Zvlášť sa venovali rizikám konzumácie energetických nápojov a svoje vedomosti zúročili na vytvorení vlastného týždenného jedálneho lístka. Vieme, že v tomto veku je veľkým problémom prinútiť dospievajúce dieťa vôbec k raňajkám, zdravému obedu s polievkou, či s porciou zeleniny. A aj preto by sme im mali byť vzorom, aby si už od útleho detstva vytvorili správne stravovacie návyky, lebo to, čo zanedbajú v mladom veku, sa im neskôr vráti v negatívnych dôsledkoch na zdraví.

      „Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie“.

      Bc. Marta Játiová

    • Keď výtvarná baví
     • Keď výtvarná baví

     • Činnosť výtvarného krúžku v našej škole je zameraná tak, aby výtvarná práca deti zaujala a vytvárala pocity radosti a uspokojenia. Nie je dôležitá estetická stránka a umelecké prevedenie, cieľom je sebavyjadrenie žiakov. Výtvarné tvorenie vnímajú žiaci ako hru, prináša im pozitívny zážitok. Často poznávajú svoje možnosti, z ktorých sú potom sami prekvapení a potešení. V uvoľnenej a priateľskej atmosfére nadobúdajú nové zručnosti, vyskúšajú si zaujímavé výtvarné techniky, rozvíjajú fantáziu a kreativitu. V neposlednom rade si zdokonaľujú grafomotorické zručnosti. To, akí šikovní žiaci navštevujú krúžok a časť z toho čo doposiaľ vytvorili, si môžete pozrieť v prezentácii.

      Mgr. Dominika Papšová

    • O troch grošoch
     • O troch grošoch

     • Dňa 27.2.2024 sa naša škola premenila na čarovné divadlo. S veľkým nadšením a očakávaním sme privítali DIVADLO OSKAR z Bratislavy. Dvaja páni herci, ktorých deti poznali aj z televíznych obrazoviek, nám zahrali večne aktuálnu rozprávku O troch grošoch. Príbeh s vážnou pointou nám rozpovedali zábavnou formou. Deti celý čas dávali pozor, aktívne sa do divadelnej hry zapájali a krásne s hercami spolupracovali. Školskou chodbou sa niesla veselá melódia a smiech nadšených detí. Na svoje si prišli malí škôlkari aj veľkí deviataci. Verím, že všetci si budeme pamätať hlavnú myšlienku príbehu: Dôležité je nielen dostávať, ale aj dávať a rozdeliť sa. Ako v každej rozprávke, tak aj v tejto,  zvíťazil zdravý rozum, česť a dobro. Žiaci odmenili herecké výkony veľkým potleskom a slovami vďaky.

      ,, Divadlo je najkrajšie miesto na svete, ale to krásne miesto nie je na javisku. Je to v duši diváka.“ (Ellen Terry)

      Mgr. Martina Koišová

    • Čo nám priniesol zimný január v školskom klube detí a v školskom internáte
     • Čo nám priniesol zimný január v školskom klube detí a v školskom internáte

     • Január nám priniesol množstvo krásnych a tvorivých aktivít, pri ktorých mohli deti prejaviť svoju zručnosť, tvorivosť, fantáziu a v neposlednom rade mali deti z aktivít veľkú radosť. Pre deti sme mali pripravené tvorivé dielne, kde si vyskúšali základy keramiky a svoju manuálnu zručnosť pri práci s hlinou. Nezabudli sme ani na vtáčiky v zime, ktorým chodíme sypať semiačka do búdok. Samozrejme sa venujeme aj rôznym výtvarným prácam, aktivitám v triede a hrám s kamarátmi. Môžete si pozrieť priložené fotky našich aktivít.

      Mgr. Miroslava Klapčíková

    • Karneval
     • Karneval

     • Chystáme sa na karneval,

      bude zábava.

      Do tanca už veselá nám

      hudba vyhráva.

      Ja dnes budem princezničkou,

      a ty zasa kráľ.

      Celý svet je zrazu krajší,

      keď je karneval!

       

      Dňa 9.2.2024 sa SŠI premenila, ako šibnutím čarovného prútika, na rozprávkovú krajinu. Zo žiakov aj učiteľov sa stali šašovia, včielky, žabky, čarodejníci prekrásne princezné, chrabrí rytieri aj odvážni ninja bojovníci. V priestoroch hlavnej budovy sa veselo tancovalo, spievalo, súťažilo. Všetkým hrala do kroku veselá muzička. Malým i veľkým žiarili šťastím a spokojnosťou očká a odmenou bol milý úsmev a sladká lekvárová šiška. Náš super karneval sme zvečnili na fotkách pri pestrofarebnej fotostene. Nech sa páči, pozrite sa sami. Už teraz sa tešíme na budúcoročné fašiangy.

      Mgr. Erika Karafová

    • Boccia nás baví!
     • Boccia nás baví!

     • Boccia je zaujímavý, netradičný šport, ktorý je určený pre zdravých, ale aj zdravotne znevýhodnených športovcov. Od roku 1984 patrí aj medzi paraolympijské disciplíny. Veľkej obľube sa teší  aj u našich detí. Žiaci 4.,5. ročníka a triedy B1 si pravidelne merajú sily pri tejto hre. Deti si určia kapitánov, rozdelia sa do dvoch družstiev a hádžu červené alebo modré loptičky, pričom sa snažia trafiť loptičku bielu. Dôležitá je sústredenosť a presná trefa. Okrem rozvoja jemnej aj hrubej motoriky sa deti učia aj pravidlá hry a nové pojmy, ako remíza alebo diskvalifikácia. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Pre všetkých je odmenou radosť a šťastie z hry a upevňovanie priateľských vzťahov.

      ,, Je dôležité inšpirovať ľudí, nech môžu byť úžasní v čomkoľvek, čo robia.“

      Mgr. Erika Karafová, Mgr. Martina Koišová

    • Učíme sa hrou
     • Učíme sa hrou

     • Na hodinách slovenského jazyka v III. AUT triede sa dennodenne učíme hrou. Najviac deti baví súťažný kvíz, v ktorom si netradičnou formou precvičujú pravopis vybraných slov. Deti sú sústredené, rozvíjajú a precvičujú si pamäť, pozornosť a utužujú si kamarátske vzťahy. Všetci sú nielen priatelia, ale aj protivníci. Nikto nikomu nezávidí a výhru, v podobe jednotky, dopraje. Žiaci aj radi strihajú, lepia, vyfarbujú a ani si neuvedomujú, že sa učia a nasávajú nové vedomosti. O ich usilovnosti sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.

      ,, Učenie nikdy nevyčerpáva myseľ.“

      Mgr. Martina Koišová

    • Darujte 2 % na podporu skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu školy
     • Darujte 2 % na podporu skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu školy

     • Vážení rodičia a priatelia školy,

      využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2% z daní a pomôžte tak podporiť a rozvinúť telesnú kultúru a skvalitniť výchovno-vzdelávací proces našej školy.

      2% zo svojich daní z príjmov môžete venovať nadácii Spoločne pre región, ktorá už viac rokov spolupracuje s našou školou. Všetky vyzbierané finančné prostriedky, v plnej výške 100%, nadácia zasiela našej škole. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2% pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní aktivít v prospech našich detí.

      Bližšie informácie k 2% a potrebné tlačivá na stiahnutie nájdete v prílohách.

      Postup pri vypĺňaní tlačív:

      1/ POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2% alebo 3% zaplatenej dane fyzickej osoby podľa zákona č. 595/2003 Z. z. VÁM NA VYŽIADANIE VYDÁ VÁŠ ZAMESTNÁVATEĽ.

      2/ VYHLÁSENIE (ktoré tvorí prílohu) stačí vytlačiť a podpísať v kolónke podpis daňovníka. Ostatné údaje podľa Potvrdenia o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti vypíše zamestnanec našej školy, ktorý spracúva podklady k 2% a následne doručí všetky tlačivá za školu na príslušné daňové úrady.

      Obidve tlačivá prosím odovzdajte triednym učiteľom.

      Ďakujeme!

    • Starostlivosť o vtáčiky v zime
     • Starostlivosť o vtáčiky v zime

     • V mrazivom zimnom období sa vtáčikom v prírode hľadá potrava veľmi ťažko. Preto žiaci C variantu, spolu s pani učiteľkami, vyrobili kŕmidlá pre vtáčiky. Spoločne sa naučili, akú potravu môžu vtáčikom do kŕmidla pripraviť, teplo sa naobliekali a pripravené pochúťky pre vtáčiky rozvešali na stromy na školskom dvore.

      Mgr. Beáta Banasová

    • Medovníkovanie v triedach B a C variantu
     • Medovníkovanie v triedach B a C variantu

     • Predvianočný čas prináša so sebou neodolateľnú vôňu medovníkov. Nelenili sme ani my, v triedach B a C variantu a sladké medovníky sme nie len upiekli, ale aj prekrásne vyzdobili. Deti pilne pracovali, rozvíjali si jemnú motoriku a upevňovali kamarátske vzťahy. V triedach zneli ľubozvučné koledy a všade bol priam bytostne prítomný duch Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Deti sa utvrdili v tom, že je dôležité dávať, a nie len dostávať. Skromnosť, láska a pohoda, to je pravá podstata Vianoc.

      ,,Pamätaj si, že ak nenájdeš Vianoce vo svojom srdci, určite ich nenájdeš pod stromčekom.”

      Mgr. Erika Karafová

    • Vianočná besiedka
     • Vianočná besiedka

     • 21.12.2023 sa chodba SŠI premenila na čarovnú rozprávku. Naše deti si pod vedením svojich učiteľov a asistentov, pre rodičov a starých rodičov, nacvičili nádherný vianočný program. Myslím, že potešil nejednu dušičku a mnohým vyhŕkli aj úprimné slzy vďaky a dojatia. Spievalo sa, tancovalo, vinšovalo, recitovalo i koledovalo. Deti si program skutočne užili a všetkých opäť raz presvedčili o tom, aké sú šikovné, kreatívne a talentované. Všade bolo cítiť nádhernú, zázračnú vianočnú atmosféru. Na záver pani riaditeľka popriala  všetkým krásne, pokojné a požehnané sviatky. Rozlúčili sme sa spoločným, dojímavým spevom Tichej noci.

      ,,Vianoce sú láska, zakaždým, keď ľúbime, zakaždým, keď darujeme, sú Vianoce.“

       Mgr. Martina Koišová

     • Vianočné prianie

     • Prichádza sviatočný čas,
      na ktorý sa dlho tešil každý z nás.
      Vôňa koláčov vôkol sa rozlieha,
      vianočnej nálade každý z nás podlieha.
      Zabudnime na smútok, zanechajme zvady,
      buďme k sebe milí, dobrí
      a majme sa radi!
      Prišiel čas vianočný, zvonček tíško cinká,
      každému sa splní túžba, aspoň malilinká...
      Šťastné a veselé želajme si spolu,
      a potom spoločne k štedrovečernému stolu!

      Veselé Vianoce praje kolektív žiakov a zamestnancov SŠI Bytča.

    • Zima a zimné aktivity v školskom klube detí a školskom internáte
     • Zima a zimné aktivity v školskom klube detí a školskom internáte

     •  

      Spadla vločka maličká, studená je trošička.

      Čo by sme sa zimy báli? Hneď si dáme čižmy, šály.

       

      Zima v školskom klube detí a v školskom internáte bola zábavná, tvorivá, veselá a poučná. S deťmi sme sa rozprávali o zime. Nezabudli sme ani na ľudové zvyky a tradície v zimnom období. Čítali sme a pozerali rozprávky o zime, naučili sme sa básničky a pesničky. Hrali sme zábavné hry, cvičili, ale aj oslavovali. Deti potešila aj snehová nádielka. Zapojili sme sa do krásnej akcie – Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. V decembri sa veľa kreslilo a tvorilo. Deti si maľovali a vyrábali ozdoby z papiera – zimné mesto, snehové vločky, Mikuláša, snehuliaka, vianočný stromček, anjelikov, adventný veniec, pozdrav k Vianociam a mnoho iného. Vyhotovili sme veľa krásnych výrobkov na vianočné trhy. Internátne deti sa zúčastnili akcie v meste - Stretnutie s Mikulášom a rozsvietenie vianočného stromčeka. Okrem iného sme nacvičovali program na vianočnú besiedku. Predvianočnú náladu nám spríjemňovali vianočné koledy. U detí sme rozvíjali predovšetkým tvorivosť, kreativitu, samostatnosť, jemnú motoriku a schopnosť spolupracovať v skupine.

       

      Šťastné, veselé a pokojné vianočné sviatky prajú deti a vychovávateľky ŠKD a ŠI.

       

      Mgr. Lenka Kelemecová

    • Zavítal k nám Svätý Mikuláš
     • Zavítal k nám Svätý Mikuláš

     • Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku, zlož tú svoju plnú tašku, daj nám darov, svojich trošku...

      Keďže v našej škole máme len dobré detičky, tak aj tento rok prišiel ich potešiť a obdarovať Mikuláš, ktorý mal aj svojich pomocníkov anjelov a samozrejme aj čertov. Deti sa na Mikuláša svedomito pripravili, predniesli mu krásne básničky, zaspievali pesničky, namaľovali aj vianočné obrázky a sľúbili mu, že budú dobré a svedomito si budú plniť školské povinnosti. Mikuláš s anjelikmi porozdávali deťom sladkú nádielku, z ktorej mali všetky detičky veľkú radosť a úsmev na tvári. A čerti? Aj tento rok vyšli naprázdno...

      Kytková, Papánková, Sakalová, Játiová

    • O pohár Špeciálnych olympiád Slovensko
     • O pohár Špeciálnych olympiád Slovensko

     • Dňa 22.11.2023 sa u nás konal pod záštitou Špeciálnych olympiád Slovensko 2. ročník O POHÁR ŠPECIÁLNYCH OLYMPIÁD SLOVENSKO V STOLNOM TENISE. Súťaž sa konala v priestoroch Gymnázia Bytča a Základnej školy E. Lániho v Bytči. Súťaže sa zúčastnilo 31 športovcov zo SŠI Bytča, SŠI Kysucké Nové Mesto, SŠ Vrbové, Centra pre deti a rodiny Bytča, SŠI Žilina-Fatranská, Spojenej školy ŠK Manín Považská Bystrica, SRRZ-RZ pri Spojenej škole Púchov, SŠ Dobšiná a SŠ Nová Baňa. Športovci súťažili v ôsmich kategóriách: chlapci, dievčatá, dvojhry a štvorhry. Inklúziu sme preniesli do poslednej kategórie, ktorá spojila športovcov z bežných škôl so športovcami zo špeciálnych škôl. Každú hru si doslova užívali! Atmosféra bola veľmi pohodová, priateľská a uvoľnená. Športovci si za svoje výkony vybojovali medaily, stužky, poháre a vecné ceny. Pevne veríme, že všetci odchádzali s príjemným športovým zážitkom a už teraz sa tešíme na ďalší ročník. Veľká vďaka patrí rozhodcom a spoluorganizátorom, za super spoluprácu pri realizácií súťaže. 

      V priloženom linku si môžete pozrieť výsledkovú listinu: https://specialolympics.sk/wp-content/uploads/vysledky-ST-Bytca-2023.pdf

      Mgr. Patrícia Hrobáriková

    • Ocenenie vo výtvarnej súťaži
     • Ocenenie vo výtvarnej súťaži

     • Dňa 18.12.2023 sme na pôde našej školy privítali riaditeľa Regionálneho úradu školskej správy v Žiline, PaedDr. PhDr. Dušana Galbavého, PhD., a Mgr. Lenku Ferenčákovú, ktorí odovzdali cenu riaditeľa RÚŠS v Žiline nášmu žiakovi Jozefovi Papajovi za výtvarnú prácu v súťaži Červená stužka v boji proti HIV/AIDS 2023. Srdečne ďakujeme!

    • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

     • Táto šľachetná predvianočná akcia spája ľudí po celom Slovensku. Blížia sa najkrajšie sviatky v roku a napriek neľahkej dobe, ktorú žijeme, vedia byť ľudia k sebe láskaví, milí, štedrí a prajní. Rodičia našich žiačikov sú úžasným príkladom pre svoje ratolesti a ani malú chvíľočku nezaváhali a spoločne sme pripravili darčeky pre našich seniorov do ZPS Jesienka Bytča. V triede sme spolu s deťmi zabalili sladké aj slané dobrôtky, teplé ponožky, čaje, šály, knihy či malých anjelikov. Tieto krabice pre babičky a deduškov, plné lásky, sme previazali srdiečkom každého jedného žiačika. Deti veľmi dobre vedia, že v živote je dôležité sa rozdeliť, pomôcť, pohladiť, objať... Verím, že práve ten náš úprimný darček bude pre starkých krásnym prekvapením pod vianočným stromčekom.

      Ďakujem pani učiteľke Tonke Ďurajkovej a jej sovičkám zo 4.C zo ZŠ E. Lániho za spoločné zorganizovanie akcie. Verím, že hrejivý pocit dobra a láskavosti ostane v srdiečkach a mysliach našich detí navždy.

      ,, Každý dar, aj keď malý, je v skutočnosti veľký, ak je darovaný s láskou.“

       Mgr. Martina Koišová

    • Červené stužky 2023
     • Červené stužky 2023

     • Každoročne si 1. decembra pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Symbolom sa stala červená stužka, ktoré je zároveň aj názvom kampane  boja proti AIDS.

      AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka každého jedného z nás. Pri tejto príležitosti sme sa so žiakmi 8. a 9. ročníka zúčastnili Sedemnásteho ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky, ktorú pod záštitou p. Dr. Hakobyana Tatula, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku a s podporou MŠVVaŠ SR, Regionálneho úradu školskej správy v Žiline, organizovalo Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline.

      Pre žiakov bola pripravená odborná prednáška na tému „HIV/AIDS“, ktorú viedol MUDR. Lukáš Murajda PhD. a „Ipčko - téma duševného zdravia“, prostredníctvom ktorých sa dozvedeli množstvo podnetných informácií.

      V rámci kampane tiež prebiehala výtvarná súťaž s názvom „Červená stužka v boji proti HIV/AIDS 2023“. Za nádherné diela boli ocenení: Ivana Stolárová (2. miesto) a Jozef Papaj (cena riaditeľa Regionálneho úradu školskej správy v Žiline). Srdečne blahoželáme našim výhercom a ďakujeme aj ostatným žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže. Svojimi tematickými výtvarnými prácami podporili realizáciu kampane, no zároveň prispeli k zvýšeniu povedomia a informovanosti o danej problematike.

      Mgr. Denisa Siládiová, Mgr. Katarína Hrtánková Sečňová