Publikácia Možnosti rozvíjania finančnej gramotnosti u detí predškolského veku, ktorá bola vydaná v rámci projektu Poznaj svoje peniaze, nás inšpirovala pri realizácií aktivít aj v našej škole.
Žiaci ôsmeho ročníka ŠZŠ si pripravili pre detičky ŠMŠ viaceré zaujímavé úlohy, ktorými sa snažili naučiť svojich menších kamarátov, čo sú to peniaze, na čo slúžia, ako sa s nimi narába, ako si ich vážiť a ako si môžu peniaze našetriť.
Aktivity prebiehali v priestoroch materskej školy počas troch dní. Prvý deň sa deti a žiaci zoznámili. Ôsmaci prečítali škôlkarom úvodnú časť rozprávky O Euráckom kráľovstve. Žil v ňom kráľ Euromil I. Bohatý, kráľovná Euroka Márnivá, princovia a princezné Päťdesiatcentík, Dvadsaťcentík, Desaťcentík, Päťcentík, Dvojcentík a Jednocentík. Okrem kráľovskej rodiny žili v kráľovstve aj dvorné dámy a ministerky Dvestovka, Stovka, Päťdesiatka, Dvadsiatka, Desiatka a Päťka. Deti sa prostredníctvom rozprávkových postavičiek a napodobením peňazí učili poznávať ich hodnotu. Pomocou lupy pozorovali mince a snažili sa nakresliť Eurácke kráľovstvo. Výtvarnou technikou frotáže zobrazili jednotlivé mince a dokreslili kráľovský hrad a jeho obyvateľov. Napokon vytriedili napodobeniny jedno- a dvojeurových mincí do pripravených pokladničiek.
Ďalšou témou rozvíjania finančnej gramotnosti boli povolania a teda skutočnosť, že peniaze sú odmenou za vykonanú prácu. To sa deti dozvedeli v pokračovaní rozprávky. Veľkí žiaci im prezradili, aké učebné odbory si vybrali a pýtali sa svojich malých kamarátov, čím by chceli byť. Niektorí chlapci sa chcú stať murármi a dievčatá zase kuchárkami, preto sa s nimi zahrali na tieto povolania. Postavili zo stavebnice veľký dom a pripravili chutné jednohubky. Ako odmenu za vykonanú prácu dostali detičky napodobeniny peňazí. A aby si ich mali kde odložiť, pomohli im veľkí žiaci ušiť svoje prvé peňaženky.
Posledný deň bol venovaný téme sporenia peňazí. V rozprávke sa detičky dozvedeli, že niekto nám peniaze dáva (to sú euronosiči), ale potom prídu eurojedáci, ktorí nám peniaze zoberú. Detičky sa priznali, že najčastejšie míňajú peniaze na sladkosti a najradšej na hračky. No dokázali vymenovať aj veľa druhov tovaru, ktorý kupujeme. Preto vytiahli svoje peňaženky a zahrali sa s ôsmakmi na obchod. Nakupovali tovar od výmyslu sveta a míňali svoje „zarobené“ peniažky. Dostali aj výdavok v podobe päťcentovky. A aby si ju mali kde odložiť, a veru že aj sľúbili, že si začnú peniažky šetriť na niečo cennejšie, pomaľovali si za pomoci veľkých žiakov svoje nové pokladničky, prasiatka. Nezabudli pri tom zarecitovať básničku Dziny, dziny, dziny, mám prasiatko z hliny...
Realizované aktivity mali veľký úspech tak u malých škôlkarov, ako aj u veľkých žiakov, ktorí si odniesli dobrý pocit z dobre pripravenej a vykonanej práce.
Mgr. Júlia Moravíková